پرینت
Cannot find table 0.

آمادگی مدارک و آزمایشهای قبل از جراحی یا ارسال مدارکی برای مشاوره

اگر برای شما یا عزیزانتان پیشنهاد جراحی چشم کرده ایم، مطالب زیر را مطالعه نمایید:

اگر برای شما٬ فرزند یا نزدیکان شما٬ جراحی چشم پیشنهاد می شود٬ دانستن و انجام موارد زیر ضروری خواهد بود:

۱- پزشک علت و نوع جراحی چشم و لزوم اجرای آنرا به شما توضیح میدهد و در صورت توافق شما٬ اقدامات آماده سازی انجام خواهد شد.

۲- چند تست خونی که برای هر بیمار٬ جهت حضور در اتاق عمل ضروری است٬درخواست میشود.


۳- برای بیماران بالای ۴۰ سال سن٬ و یا افراد جوانتر که سابقه مشکل ریوی داشته باشند بررسی ریه ها و تهیه عکس (رادیوگرافی ) ریه ها ضروری است. 

۴- برای کودکان کمتر از ۱۲ سال٬ گواهی سلامت عمومی کودک بوسیله متخصص محترم کودکان و در مورد کودکانی که سابقه مشکلات مغزی و عصبی و یا قلبی عروقی داشته باشند گواهی فوق تخصص اعصاب کودکان و یا فوق تخصص قلب کودکان (بسته به مشکل بیمار) ضروری خواهد بود.

۵- برای بیماران بزرگسالی که سابقه بیماریهای قلبی عروقی داشته و یا از داروهای خاصّی بطور مرتب استفاده میکنند٬ از متخصص و فوق تخصص مربوطه کسب اجازه شده و در مورد برخی داروها که ضرورت دارد چند روز قبل از جرّاحی بطور موقت قطع شود کسب تکلیف خواهد شد.

۶- بیمار و اطرافیان باید همه داروهای مصرفی چشمی و غیرچشمی را به اطلاع جراح چشم رسانده باشند تا دستورات لازم در مورد چگونگی ادامه مصرف آنها قبل و بعداز جراحی چشم و در نظر گرفتن تداخلهای داروئی تصمیم صحیح گرفته شود.

۷- داروهائی که بیمار هر روز صبح بطور ناشتا باید استفاده نمایند را با پزشک جراح خود در میان بگذارید تا در مورد چگونگی استفاده از آنها در صبح روز جراحی، توضیح داده شود.

پرسشنامه اطلاعات قبل از جراحی، لطفاً پرسشهای زیر را در روزهای قبل از بستری شدن، پر کرده و با کلیک کردن مستطیل "تایید" به ما ارسال نمایید.

اطلاعات قبل از جراحی چشم
نام کامل بیمار٬ مطابق شناسنامه*

شماره تلفن همراه بیمار یا نزدیکان درجه یک*

با ذکر نسبت با بیمار

شماره کارت ملّی بیمار*

لطفا کنترل نمایید که شماره کارت ملی صحیح وارد شده باشد.

شماره پرونده بیمار در مطب ما:

آیا بیمار٬ بیماری خاصّی در گذشته و حال٬ داشته یا دارند؟توضیح کامل بدهید.*

در صورتی که هیچ نوع بیماری نداشته اند بنویسید: بیماری نداشتند.

بیمار از داروهائی بطور روزانه یا هفتگی استفاده میکنند؟داروها را نام ببرید.*

در صورت منفی بودن پاسخ٬ بنویسید: هیچ دارویی مصرف نمیکنند.

بعلت اهمیت ویژه٬ از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین٬ وارفارین و پلاویکس استفاده میکنند؟*

در صورت منفی بودن٬ بنویسید: خیر

آیا بیمار سابقه تشنج(صرع) یا بیماریهای عصبی دارد؟*

آیا بیمار سابقه بیماریهای روحی روانی دارد؟*

آیا بیمار سابقه حساسیت داروئی و چیزهای دیگر را دارد؟ حتماً نام ببرید.*

بیمار قبلاً جراحی با بیهوشی داشتند؟ چند وقت قبل بوده؟*

درصورت مثبت بودن پاسخ سوال بیهوشی٬ ایا در زمان بیهوشی یا بعداز آن مشکلی داشته اند؟*

لطفا نام پزشک همیشگی بیمار را بنویسید.

تخصص پزشک؟ کودکان-اعصاب-قلب-ریه-خون-کلیه-داحلی....

کارهای روز قبل از جراحی

از زمانی که اقدامات قبل از جراحی شروع میشود باید مراقب باشید که بیمار تا روز عمل٬ سرماخوردگی پیدا نکند.

بیمار در روزِ قبل از جرّاحی دوش میگیرند. 
خانمها اگر برای اطراف چشمها مواد آرایشی استفاده میکنند٬ بهتر است از دو روز قبل از جراحی همه مواد آرایشی را از اطراف چشمها پاک کرده و روزی دو بار اطراف چشمها را با شامپو بچه شسته و روز جراحی هم بدون هیچگونه آرایش در اطراف چشمها٬ مراجعه نمایند.

بیمار٬ شب قبل از جرّاحی شام ساده ای میل کرده و تا ساعت ۱۲ شب٬ میتواند از آب و چائی استفاده کند. و از ساعت ۱۲ شب به بعد از هرگونه خوردن و آشامیدن خودداری کرده و صبح روز عمل هم کاملاً ناشتا به مرکز جراحی مراجعه مینماید. 

در مورد کودکان شیرخوار٬ که نیمه های شب برای خوردن شیر معمولا بیدار میشوند٬ بهتر است آخرین نوبت شیر خوردن قبل از ساعت دو بامداد (۲ نیمه شب) باشد و اگر کودک بیقراری کرد تا ساعت ۳ صبح میتوانید از آب با مقدار بسیار کم٬ قند٬ استفاده نمائید. 

در نظر داشته باشید که نخوردن شیر در روز جراحی هیچگونه کمبودی را برای فرزند شما ایجاد نکرده و خالی بودن معده برای داشتن یک بیهوشی سالم و بدون عارضه بسیار اهمیت دارد. کودک در جریان جرّاحی سرم گرفته و کمبود مایعات نخواهد داشت.

تمام مدارکی را که به دستور پزشک برای روز بستری شدن آماده کرده بودند حتماً همراه خود باید داشته باشند.

در مورد کودکان٬ حضور پدر و مادر٬ و درصورت عدم امکان حضور پدر، رضایت کتبی و امضاء شده و اثر انگشت پدر٬ همراه مدرک شناسائی پدر توسط مادر به مسئول پذیرش ارائه میشود.

همراه داشتن کارت ملّی و شناسنامه بیمار و برگ بستری که توسط پزشک صادر شده است٬ ضروری میباشد. 

وقتی پس از پذیرش در مرکز جراحی، به بخش بستری منتقل شده اید:وقتی مراحل بستری شدن بیمار انجام و بیمار به بخش بستری منتقل شدند٬ برای پرهیز از ازدحام در بخش٬ فقط یک همراه٬ و در مورد کودکان کمتر از ۱۲ سال٬ درصورت لزوم٬ حضور پدر و مادر کافی خواهد بود. لطفاً از آوردن همراهان غیر ضروری پرهیز نمائید.

از صحبت با صدای بلند در بخش بستری٬ برای حفظ آرامش بخش و آسایش سایر بیماران حاضر در بخش٬ جداً خودداری فرمائید.

به توصیه های پرستاران بخش با دقّت گوش کرده و درخواستهای آنان را انجام دهید.

بهتر است برای جلوگیری از آلودگی و انتقال میکروبها٬ از تماسهای مکرّر و بوسیدن صورت بیمار خودداری نمائید.

بعداز پایان جراحی و قبل از ترخیص

با پایان جراحی٬ همراه بیمار برای ملاقات با پزشک جرّاح به ورودی اتاق عمل دعوت میشوند.پزشک شما را از چگونگی و نتیجه جراحی آگاه و دستورات بعداز عمل جراحی را ابلاغ خواهد نمود. با دقت٬ موارد گفته شده را به خاطر سپرده و در روزهای بعداز عمل انجام دهند.

تاریخ اولین معاینه بعداز جرّاحی در مطب را پزشک به همراه بیمار اعلام می‌کند و باید با مراجعه به همین سایت، نوبت مطب گرفته شده و در روز و ساعت تعیین شده در مطب حضور یابند

برای آگاهی از کارهایی که در منزل باید برای بیمار انجام شود به همین بخش می‌توانند مراجعه نمایید

در مورد پرسشهایی که ممکن است پیش آید، در صفحه اول همین سایت، قسمت پرسشها و ارسال مدارک را انتخاب و مسیر مشاوره متنی را دنبال و مطالب خود را یادداشت و در ساعت‌های آینده پاسخ خود را دریافت نمایند

بعداز ترخیص و در زمان گذراندن دوره نقاهت در منزل

برای انتقال بیمار به منزل٬ همراه بیمار باید مراقب پانسمان چشم باشند که کنده نشود. اطرافیان بیمار از دست زدن و بوسیدن صورت بیمار پرهیز نمایند تا آلودگی پیش نیاید.

دستورات داروئی را با دقّت و بموقع انجام بدهید٬ از خوردن غذاهائی که موجب یبوست مزاج شود پرهیز کنند و از میوه ها بیشتر استفاده کنند.

آنتی بیوتیک تجویز شده به دفعات منظّم هر ۶ یا ۸ ساعت(طبق دستور پزشک ) و مسکّن ( بصورت قرص یا شربت ) در زمانهای تجویز شده٬ و قطره های چشمی نیز بطور مرتب و طبق دستور در چشم عمل شده چکانده میشود.

        

داروهای خوراکی از ظهر روز جراحی شروع شده و قطره چشمی از فردای بعد از عمل که پانسمان چشم برداشته میشود شروع میگردد.

برای چکاندن قطره باید پلکها را با یک دست چند میلیمتر باز نگهداشته و قطره را در چشم بچکانید و چند ثانیه پلکها را باز نگهدارید و سپس رها کنید تا بیمار با ورود دارو در چشم٬ ناخودآگاه پلکها را به هم فشار نداده و تمام قطره را از چشم بیرون نکند.

 

در پانسمانی که بعد از جراحی آب مروارید(کاتاراکت) روی چشم گذاشته میشود یک پوشش پلاستیکی (شیلد پلاستیکی) است. لطفا موقع باز کردن پانسمان در فردای بعد از عمل، این شیلد را جدا کرده و با آب و صابون بشویید و در جای تمیز نگهداشته و شب موقع خواب، آنرا روی چشم عمل شده بگذارید و با دو یا سه چسب کاغذی به پیشانی و گونه، فیکس نمایید تا اگر بیمار در نیمه شب ناخودآگاه بخواهد دست به چشم زده و یا آنرا بخاراند با برخورد به این شیلد متوجه شده و دست به چشم عمل شده نزند.
در طول روز و زمان بیداری روی چشم باز باشد و پانسمان لازم نیست.

    

 در مورد جراحی انحراف چشمها قطره چشمی تا زمانی که سرخی در ملتحمه چشمها ملاحظه میشود ادامه مییابد. قرمزی چشمها هرروز کمتر شده و حدوداً بعد از دو یا سه هفته از بین میرود. در چشمهای حساس ممکن است این مدت طولانی تر باشد.

داروها فقط در مدّت روز استفاده ميشوند و بهتر است ترتيبي اتّخاذ شود كه بيمار را شبها براي استفاده از داروها بيدار نكنيم. 

در مورد گرفتن دوش بعداز جراحی٬ اگر ضرورتی به شستشوی بدن باشد٬ میتوان تن بیمار را دوش گرفته ولی سر را زیر دوش نبرند٬ در مورد جراحی انحراف چشمی٬ سه روز بعداز جراحی و در جراحي آب مرواريد (كاتاراكت)٬ پنج روز بعداز جراحي بيمار ميتواند دوش كامل بگيرد و سر و تن را بشوید.
بعد از فراغت از دوش گرفتن٬ یکبار قطره های چشمی را در چشم عمل شده بچکانید.


در روزهای بعد از جراحی از مالیدن پلکها باید خودداری و جلوگیری کرد.

در روز و ساعت تعیین شده برای معاینه بعداز جراحی در مطب حضور یابید و دستورات درمانی را دریافت نمائید.

اگر مشکلی و پرسشی دارید میتوانید در سایت ما وارد شده و در برگ ایمیلها مطالب خود را با پرکردن و ارسال ایمیل "به مدیریت"  ویا  "پرسش از پزشک" در مدّت کوتاهی پاسخ خود را دریافت نمائید.
با شماره گیری تلفنهای مطب (در روزها و ساعتهای کاری مطب ) و پیگیری راهنمائی تلفن گویا و انتخاب "ارتباط با منشی" نیز میتوانید پرسشهای خود را مطرح کنید. 
ــــــــــ          ــــــــــ          ــــــــــ

روزهای بعداز جراحی بیمار میتواند تن خود را دوش بگیرد ولی سر و صورت را حداقل ۴ روز بعد میتواند حمام کند. در روزهای اول بعداز جراحی برای تمیز کردن اطراف چشمها از پنبه تمیز یا گاز استریل که با سرم فیزیولژیک اندکی خیس شده باشد می تواند استفاده کند.پرسش از پزشک بعد از جراحی چشم