پرینت
Cannot find table 0.

انجام آزمایشها٬ آمادگی برای جراحی چشم

اگر برای شما٬ فرزند یا نزدیکان شما٬ جراحی چشم پیشنهاد می شود٬ دانستن و انجام موارد زیر ضروری خواهد بود:

۱- پزشک علت و نوع جراحی چشم و لزوم اجرای آنرا به شما توضیح میدهد و در صورت توافق شما٬ اقدامات آماده سازی انجام خواهد شد.

۲- چند تست خونی که برای هر بیمار٬ جهت حضور در اتاق عمل ضروری است٬درخواست میشود.

۳- برای بیماران بالای ۴۰ سال سن٬ و یا افراد جوانتر که سابقه مشکل ریوی داشته باشند بررسی ریه ها و تهیه عکس (رادیوگرافی ) ریه ها ضروری است.

۴- برای کودکان کمتر از ۱۲ سال٬ گواهی سلامت عمومی کودک بوسیله متخصص محترم کودکان و در مورد کودکانی که سابقه مشکلات مغزی و عصبی و یا قلبی عروقی داشته باشند گواهی فوق تخصص اعصاب کودکان و یا فوق تخصص قلب کودکان (بسته به مشکل بیمار) ضروری خواهد بود.

۵- برای بیماران بزرگسالی که سابقه بیماریهای قلبی عروقی داشته و یا از داروهای خاصّی بطور مرتب استفاده میکنند٬ از متخصص و فوق تخصص مربوطه کسب اجازه شده و در مورد برخی داروها که ضرورت دارد چند روز قبل از جرّاحی بطور موقت قطع شود کسب تکلیف خواهد شد.

۶- بیمار و اطرافیان باید همه داروهای مصرفی چشمی و غیرچشمی را به اطلاع جراح چشم رسانده باشند تا دستورات لازم در مورد چگونگی ادامه مصرف آنها قبل و بعداز جراحی چشم و در نظر گرفتن تداخلهای داروئی تصمیم صحیح گرفته شود.

۷- داروهائی که بیمار هر روز صبح بطور ناشتا باید استفاده نمایند را با پزشک جراح خود در میان بگذارید تا در مورد مصرف نکردن در صبح روز جراحی٬ و اگر مصرف آن برای سلامت بیمار٬ ضرورت خاصی دارد٬ چگونگی استفاده از آن توسط جراح به شما توضیح داده شود.

قبل از جراحی

از زمانی که اقدامات قبل از جراحی شروع میشود باید مراقب باشید که بیمار تا روز عمل٬ سرماخوردگی پیدا نکند.

روز قبل از جرّاحی دوش میگیرند. 
خانمها اگر برای اطراف چشمها مواد آرایشی استفاده میکنند٬ روز قبل از جراحی همه مواد آرایشی را از اطراف چشمها پاک کرده و روز جراحی هم بدون هیچگونه آرایش در اطراف چشمها٬ مراجعه میکنند.

بیمار٬ شب قبل از جرّاحی شام ساده ای میل کرده و تا ساعت ۱۲ شب٬ میتوانند از آب و چائی استفاده کنند. و از ساعت ۱۲ شب به بعد از هرگونه خوردن و آشامیدن خودداری کرده و صبح روز عمل هم کاملاً ناشتا به مرکز جراحی مراجعه مینمایند.

در مورد کودکان شیرخوار٬ که نیمه های شب برای خوردن شیر معمولا بیدار میشوند٬ بهتر است آخرین نوبت شیرخوردن در ساعت دو بامداد (۲ نیمه شب) باشد و اگر کودک بیقراری کرد تا ساعت ۴ صبح میتوانید از آب با مقدار بسیار کم٬ قند٬ استفاده نمائید. 

در نظر داشته باشید که نخوردن شیر در روز جراحی هیچگونه کمبودی را برای فرزند شما ایجاد نکرده و خالی بودن معده برای داشتن یک بیهوشی سالم و بدون عارضه بسیار اهمیت دارد.

تمام مدارکی را که به دستور پزشک برای روز بستری شدن آماده کرده بودند حتماً همراه خود باید داشته باشند.

در مورد کودکان٬ حضور پدر و مادر٬ و درصورت عدم امکان حضور پدر٬ رضایت امضاء شده و کتبی پدر٬ همراه مدرک شناسائی پدر توسط مادر به مسول پذیرش ارائه میشود.

همراه داشتن کارت ملّی و شناسنامه بیمار و برگ بستری که توسط پزشک صادر شده است٬ ضروری میباشد.

در بخش بستری

وقتی مراحل بستری شدن بیمار انجام و بیمار به بخش بستری منتقل شدند٬ برای پرهیز از ازدهام در بخش٬ فقط یک همراه٬ و در مورد کودکان کمتر از ۱۲ سال٬ درصورت لزوم٬ حضور پدر و مادر کافی خواهد بود. لطفاً از آوردن همراهان غیر ضروری پرهیز نمائید.

از صحبت با صدای بلند در بخش بستری٬ برای حفظ آرامش بخش و آسایش سایر بیماران حاضر در بخش٬ جداً خودداری فرمائید.

به توصیه های پرستاران بخش با دقّت گوش کرده و درخواستهای آنان را انجام دهید.

بهتر است برای جلوگیری از آلودگی و انتقال میکروبها٬ از تماسهای مکرّر و بوسیدن صورت بیمار خودداری نمائید.

بعداز پایان جراحی

با پایان جراحی٬ همراه بیمار برای ملاقات با پزشک جرّاح به ورودی اتاق عمل دعوت میشوند.

با رعایت حد و حدود خطوط قرمز اتاق عمل٬ و با سکوت و آرامش در محل حاضر و منتظر ملاقات با پزشک بیمار خود باشید.

پزشک شما را از چگونگی و نتیجه جراحی آگاه و دستورات بعداز عمل جراحی را به شما ابلاغ خواهد نمود. با دقت٬ موارد گفته شده را به خاطر سپرده و در روزهای بعداز عمل انجام دهید.

تاریخ و ساعت اولین معاینه بعداز جرّاحی بوسیله پیغام تلفنی sms ٬ در چند روز آینده٬ به اطلاع شما خواهد رسید.

لطفاً آدرس  Email  خود را به ما بدهید تا دانستنی های بعداز جراحی برای شما ارسال شود.
هرنوع پرسش بعداز جراحی را هم می توانید با پر کردن و ارسال پرسشنامه "پرسش از پزشک بعداز جراحی چشم" میتوانید با ما در ارتباط باشید. به امید تندرستی.

بعداز ترخیص

برای انتقال بیمار به منزل٬ همراه بیمار باید مراقب پانسمان چشم باشند که کنده نشود. اطرافیان بیمار از دست زدن و بوسیدن صورت بیمار پرهیز نمایند تا آلودگی پیش نیاید.

دستورات داروئی را با دقّت و بموقع انجام بدهید٬ از خوردن غذاهائی که موجب یبوست مزاج شود پرهیز کنند و از میوه ها بیشتر استفاده کنند.

آنتی بیوتیک تجویز شده به دفعات منظّم هر ۶ یا ۸ ساعت(طبق دستور پزشک ) و مسکّن ( بصورت قرص یا شربت ) در زمانهای تجویز شده٬ و قطره های چشمی نیز بطور مرتب و طبق دستور در چشم عمل شده چکانده میشود.

برای چکاندن قطره باید پلکها را با یک دست چند میلیمتر باز نگهداشته و قطره را در چشم بچکانید و چند ثانیه پلکها را باز نگهداریم و سپس رها کنیم تا بیمار با ورود دارو در چشم٬ ناخودآگاه پلکها را به هم فشار نداده و تمام قطره را از چشم بیرون نکند.

اگر مشکلی و پرسشی دارید میتوانید در سایت ما وارد شده و در برگ ایمیلها مطالب خود را با پرکردن و ارسال ایمیل "به مدیریت"  ویا  "پرسش از پزشک" در مدّت کوتاهی پاسخ خود را دریافت نمائید.

داروها فقط در مدّت روز استفاده ميشوند و بهتر است ترتيبي اتّخاذ شود كه بيمار را شبها براي استفاده از داروها بيدار نكنيم. 

در مورد گرفتن دوش بعداز جراحی٬ در هر مورد اگر ضرورتی به شستشو باشد٬ میتوان تن بیمار را دوش گرفت ولی سر را زیر دوش نمیبرند٬ برای جراحی انحراف چشمی٬ سه روز بعداز جراحی و در عمل جراحي آب مرواريد (كاتاراكت)٬پنج روز بعداز جراحي بيمار ميتواند دوش كامل بگيرد.

پرسش از پزشک بعد از جراحی چشم

نام و نام خانوادگی بیمار:*

شماره پرونده بیمار:*

شماره پرونده بیمار را بطور صحیح وارد کنید تا بیوانیم پرونده بیمار را بررسی و پاسخ شما را بدهیم.

سن بیمار (سال):*

شماره تلفن همراه برای دریافت پیام کوتاه از طرف ما:*

آدرس ایمیل (اگر میخواهید پاسخ ما را در ایمیل خود دریافت کنید)

پرسش خود را بطور کامل و با جزئیات در این کادر شرح دهید:*

سوال یا مشکل پیش آمده را در این قسمت شرح دهید.

پرسش در مورد:
اگر نوع جراحی در لیست بالا نیست٬ در این کادر نام ببرید:

اگر میخواهید عکس یا نوشته ای را برای ما بفرستید٬ عکسی از مورد خود تهیه کرده و در این کادر آپلود نمائید.